Milí rodičia, milí žiaci,
Prázdniny končia a pred nami je nový školský rok. Naša školská jedáleň v rámci skvalitňovania našich služieb vám prináša novú službu - OBJEDNÁVANIE STRAVY INTERNETOM. Podrobnejšie informácie nájdete v prílohe.
Milí rodičia, milí žiaci,
Prázdniny končia a pred nami je nový školský rok. Naša školská jedáleň v rámci skvalitňovania našich služieb vám prináša novú službu - OBJEDNÁVANIE STRAVY INTERNETOM. Podrobnejšie informácie nájdete v prílohe.
Vážení rodičia, v súvislosti s právnymi úpravami zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov, účinnými od 01.08.2021, Vás chceme upozorniť na zmeny v poskytovaní dotácií na stravu:
- o potvrdenie, že dieťa žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
- alebo o potvrdenie, že dieťa žije v domácnosti, ktorej príjem je najviac vo výške sumy životného minima,
- alebo čestné vyhlásenie o neuplatnení nároku na sumu daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa.
Zamestnaní rodičia, ktorí si doteraz u zamestnávateľa uplatňovali daňový bonus, ho budú mať automaticky zvýšený o 1,7 násobok základného bonusu (23,22€x1,7=39,47€). V prípade jeho neuplatnenia prídu o celú sumu bonusu, nie len o zvýšenú časť.
Rodičia, ktorých deti sa zo zdravotných dôvodov nemôžu stravovať v školskej jedálni, musia v novom školskom roku 2021/2022 podať Žiadosť o preplatenie dotácie na stravu (viď príloha) spolu s lekárskym potvrdením na základe odborného lekárskeho vyšetrenia (napr. pediatrického gastroenterológa, diabetológa, imunológa a pod.) najneskôr do 06.09.2021.
Vyplnenú a podpísanú žiadosť je potrebné zaslať na adresu: Mestský úrad Snina, oddelenie školstva, Strojárska 2060/95, 069 01 Snina alebo zoskenovanú mailom: jana.scerbakova@snina.sk, prípadne odovzdať osobne na oddelení školstva MsÚ, 3.poschodie, č. dv. 31.
Ziadost_o_preplatenie_dotacie_na_stravu_vzor.doc
dotacie_a_danovy_bonus.docx
Vážení rodičia,
v prílohách zverejňujeme Informovaný súhlas pre rodičov a Pokyny pre rodičov a žiakov k LŠ.
Nadišiel deň, na ktorý mnohí deviataci dlho čakali. Každoročne opúšťajú brány základných škôl žiaci, ktorí sa vydávajú na novú životnú púť. Aj brány našej školy opustilo 46 deviatakov, ale trochu netradičným spôsobom. Na Mestskom úrade v Snine si prevzali z rúk pani primátorky vysvedčenia a k tomu dostali milé prekvapenie. Takýmto slávnostným spôsobom sa zapísali do Kroniky mesta Snina. Našim deviatakom prajeme veľa zdravia a úspechov v živote.
Vážení rodičia,
MŠVVaŠ SR nám schválilo projekt Letnej školy (LŠ). Žiaci dnes dostali informovaný súhlas. Vlastnoručným podisom záväzne prihlasujete svoje dieťa do LŠ. Toto podpísané tlačivo, prosíme, odovzdajte do 30.6.2021 tr. učiteľovi.
Podrobné informácie k celému priebehu LŠ (16.- 20.8 2021) zverejníme na Edupage začiatkom augusta.
informovaný súhlas: Letna_skola_2021.pdf
Žiaci 1. stupňa hodiny výtvarnej výchovy či pracovného vyučovania ukončili spoločným projektom „VESELÉ KAMENE“. „Veselé kamene“ - to je vlastne hra, ktorá sa šíri celým svetom, našla si mnoho priaznivcov aj na Slovensku a jej cieľom je spraviť radosť komukoľvek, kto kamienky tvorí či nájde. Naši žiaci už tiež našli krásne pomaľované kamienky a preto sa aj sami rozhodli do tejto aktivity zapojiť svojimi milými výtvormi.
Na maľovanie sú vhodné farby, ktoré sa nedajú zmyť, a následne ich po vyschnutí treba prelakovať, aby bol kameň odolný počasiu a v prírode vydržal pár mesiacov. S lakovaním nám pomohli deviataci, začo im veľmi pekne ďakujeme. Kto sa nechá našimi žiakmi inšpirovať a v lete sa rozhodne do hry zapojiť, mal by myslieť na to, ako čo najviac chrániť našu prírodu a nelepiť na kamienky žiadne predmety či ozdoby, ktoré postupom času opadajú a zostanú v prírode.
A keďže sú pred nami prázdniny a čakajú nás výlety nielen po Slovensku, tešíme sa nato, kam naše kamienky poputujú! Až v prírode kamienok nájdete, nezabudnite vložiť jeho fotku do statusu FB skupiny, odpísať z neho PSČ a uveďte aj miesto, kde ste ho našli!! My budeme sledovať, kam sa naše výtvory dostali!
Obvodná poľovnícka komora Humenné zorganizovala výtvarnú súťaž pre žiakov prvého a druhého stupňa základných škôl s názvom KEĎ SA RODÍ ŽIVOT. Do súťaže sa zapojilo 199 detí s 204 výtvormi, ktoré prekypovali fantáziou a nádhernými rôznorodými pohľadmi na prírodu. Z dôvodu obrovského počtu krásnych prác sa porota rozhodla oceniť 23 z nich.
Tešíme sa, že medzi ocenenými sú aj traja žiaci našej školy Daniel Madzík 9. B, Kristína Kizaková 8. B a Dávid Žukovič 5. C. Všetky práce budú vystavené vo Vihorlatskom múzeu v Humennom, kde si ich budete môcť pozrieť od septembra. Oceneným srdečne blahoželáme.
Z dôvodu ukončenia školského roka je nutné vyhlásiť žiaka z obeda do pondelka 28. 06.2021 do 7.00 hod. Po tomto termíne už nebude možné žiaka vyhlásiť.
Zároveň žiadame rodičov, aby vypísané a podpísané prihlášky na stravu na školský rok 2021/2022 doručili do piatku 25. 06. 2021.
Za porozumenie ďakujeme.
V súvislosti so zvýšenými teplotami prechádzame na skrátené vyučovanie (každá hodina rozvrhu skrátená o 10 min.). V nadväznosti na to upravujeme aj činnosť ŠKD do 15:00.
Na základe nízkej účasti na voľbách zástupcov rodičov do Rady školy, sú voľby neplatné. Preto na deň 25.06.2021 (piatok) vyhlasujeme druhé kolo volieb. Tá sa uskutoční pri zadnom vchode do budovy školy, v čase od 7.15 do 14.00.
Týmto Vás prosíme o účasť na voľbách.
Vážení rodičia,
dňa 23.6.2021 (streda) sa uskutočnia voľby zástupcov rodičov do Rady školy pri Základnej škole, Ulica študentská 1446/9, Snina v exteriéri školy – priestor pri zadnom vchode do školy (vstup bránou od Ulice Palárikovej) z dôvodu nezhromažďovania sa rodičov v areáli školy a za dodržania všetkých platných epidemiologicko – hygienických opatrení, a to priebežne v čase od 7.30 do 10.00 hod. alebo od 13.00 do 16.00 hod.
Všetky ďalšie informácie boli zaslané do rodičovského konta EduPage resp. odovzdané žiakom v papierovej forme prostredníctvom tr. učiteľov.
Vopred ďakujeme za účasť na voľbách a za Vašu spoluprácu.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Výtvarná výchova v exteriéri.
Vo štvrtok 10. júna 2021 sa Slnko, Mesiac a Zem dostali na jednu priamku a na Zemi sme mohli pozorovať zatmenie Slnka. Mesiac bol v tom čase pomerne ďaleko od Zeme. Jeho zdanlivý priemer na oblohe bol menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryl celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové. Takúto akciu sme si nemohli nechať ujsť, a preto sme prijali pozvanie od riaditeľa Astronomického observatórium na Kolonickom sedle. Pracovníci observatória si pre nás pripravili pekný program, kde okrem pozorovania cez astronomické ďalekohľady sme mohli vidieť aj film o Slnku v planetáriu, zistiť ako funguje a na akom princípe pracuje druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku a dokonca vidieť zatmenie Slnka v Nórsku pomocou online vysielania. Touto cestou sa chceme poďakovať kolektívu pracovníkov Astronomického observatória na Kolonickom sedle. Určite sa tam vrátime, ak nás zase oslovia s ďalšou nezabudnuteľnou akciou.
S Fénixom sa mohli žiaci našej školy zúčastniť na turistike Osadné – Balnica. Cesta viedla po náučnom chodníku PR Udava v NP Poloniny. Prírodná rezervácia Udava. Chránené územie v pramennej oblasti Udavy v Bukovských vrchoch na severovýchod od Osadného vyhlásené v roku 1982 (a v roku 2005 významne rozšírené) na ochranu prirodzených procesov a neobmedzeného vývoja rastlinných a živočíšnych spoločenstiev a lesných porastov. Je považovaná za jednu z najcennejších častí Národného parku Poloniny – Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty. V roku 2007 sa jej územie pre výnimočnú hodnotu zachovalých bukových a jedľovo-bukových lesných spoločenstiev stalo súčasťou Svetového prírodného dedičstva UNESCO ako súčasť lokality Karpatské bukové pralesy, neskôr transformovanej do 82 areálov sústavy so spoločným názvom „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ ležiacich v 12 európskych krajinách (2018). Vyskytuje sa v nich vzácna flóra (kosatec sibírsky, horec pľúcny), ale aj fauna (unikátny výskyt orlov, sov či šeliem: vlk, rys, medveď, mačka divá). Pred niekoľkými rokmi sa doň vrátili aj jeho niekdajší obyvatelia – zubry. Územie rezervácie leží v území európskeho významu NP Poloniny ako aj chráneného vtáčieho územia Bukovské vrchy (obe sú časťou sústavy Natura 2000).Po nenáročnej chôdzi a miernom stúpaní sme za necelé dve hodiny dorazili do cieľa našej cesty do osady Balnica.
Bieszczadská úzkokoľajka (poľ. Bieszczadzka Kolejka Leśna). Lesná úzkorozchodná železnica v pohorí Bieszczady Zachodnie, najvyššie položená v Poľsku. Jej prvý úsek z Noweho Lupkówa do Cisny-Majdanu bol vybudovaný v rokoch 1890 – 1898, postupne pribúdali ďalšie. Slúžila na zvoz dreva a prepravu tovaru, ale aj osôb. Za prvej československej republiky sa v rokoch 1918 – 1938 jej krátky úsek Balnica – Solinka ocitol na československom území, neskôr – až do 70. rokov 20. storočia – sa situácia viackrát menila. Počas druhej svetovej vojny bol pôvodný rozchod trate 760 mm prebudovaný na 750 mm. Od 60. rokov 20. storočia, kedy sa začali budovať lesné asfaltové cesty, začala trať upadať, no používala sa miestami až do roku 1994. Od roku 1997 je vyhľadávanou sezónnou turistickou atrakciou, a to v lete a počas prázdnin i v zime. Jazdí sa na dvoch tratiach (spolu zhruba 20 km) z Majdanu do Balnice a Przysłupu. V stanici Majdan je múzeum a skanzen dráhy. Do osady Balnica na dráhe na rozvodí Osławy a Solinky, založenej v 16. storočí na valaskom práve, vedie cez blízky slovensko-poľský turistický hraničný priechod zo Slovenska z Osadného z doliny Udavy slovenský úsek medzinárodného lesníckeho náučného chodníka Udava – Solinka, na ktorý nadväzujú dva jeho ďalšie navzájom nesúvisiace poľské úseky – jeden z Balnice dolinou Balcniczky a druhý v okolí Solinky.
V rámci vyučovania výtvarnej výchovy sme so žiakmi 2.A prijali pozvanie pána Andreja Smoláka a navštívili sme priestory jeho výtvarnej školy. Žiaci mali možnosť nielen prezrieť si školu, vypočuť si zaujímavosti o jej vzniku i činnosti od samotného zakladateľa, ale využili i prítomnosť pedagógov SZUŠ v Snine – pani učiteľky Čopíkovej a pána učiteľa Ratyča, ktorých pozorne počúvali a neskôr si pod ich vedením aj vyskúšali prácu na hrnčiarskom kruhu i pri grafickom lise. Pre žiakov to bol obrovský zážitok a mnohí sa už videli ako budúci „absolventi“ tejto školy. Ďakujeme za milé privítanie, pohostenie i darčeky, ktoré si deti odniesli! Tešíme sa na ďalšie stretnutie!
V rámci medzipredmetových vzťahov si žiaci 2. C spojili telesnú výchovu a prvouku a vybrali sa na prechádzku spoznávať historické pamiatky a pamätihodnosti mesta. Zastavili sa pri Soche sv. Jána Nepomuckého pri Ciroche, prezreli si areál klasicistického kaštieľa i vnútorné priestory sprístupnené verejnosti, obdivovali železnú sochu Herkulesa – bojovníka s kyjakom v ruke, rímsko-katolícky kostol Povýšenia sv. Kríža, Pomník padlým II. svetovej vojny, sochu Pamätník víťazstva na námestí či z nedávnych čias Sochu bojovníka vytvorenú zo šrotu a venovanú výnimočným ľuďom v našom meste.
Z našej organizácie Fénix Študentská Snina sme absolvovali prvú tohtoročnú akciu na rašeliniská Postávka a Hybkania a jazierko Kotlík v PR Vihorlatu. Turistický výstup trval približne 3 hodiny a prešli sme 8,5 km. Začali sme v Zemplínskych Hámroch v kameňolome a pokračovali výstupom na Postávku, Kotlík a najvyšší bod našej túry bolo rašelinisko Hybkania (860 m.n.m). Všetky tieto PR sa nachádzajú pod vrchom Motrogoň (1018 m.n.m). Počasie nám vyšlo a večer sme sa všetci vrátili domov. Deti musíme pochváliť za výdrž a hlavne za poriadok a čistotu počas akcie.
Druháci našej školy vďaka uvoľneniu opatrení po dlhom čase medzi prvými navštívili Galériu Andreja Smoláka v Snine, kde mali možnosť nielen vidieť umenie „zblízka“, ale osobne sa stretnúť i porozprávať so samotným umelcom, pánom Andrejom Smolákom. Ten previedol deti galériou, odpovedal na ich zvedavé otázky, dokonca im ukázal aj pred svetom ukrývaný depozit s obrazmi mnohých známych umelcov. Svojim láskavým a milým prístupom si deti rýchlo získal, dokonca každý si odniesol aj krásnu magnetku a dostali sme pozvanie navštíviť jeho ateliér i priestory Súkromnej základnej umeleckej školy v Snine! Už dnes sa veľmi tešíme na ďalšie spoločné stretnutie!
Vyučovanie vonku prináša benefity žiakom, ale aj učiteľom. Aj žiaci 7. a 8. ročníka mali hodiny výtvarnej výchovy vonku. Súčasťou obsahu učiva jej práca s digitálnou fotografiou. Žiaci vytvorili pomocou mobilov veľmi pekné fotografie prírody. Zamerali sa najmä na detaily kvetov a stromov. Hotové fotografie upravovali pomocou aplikácií v mobile.
Dňa 18.05.2021 sa uskutočnilo krajské kolo Biologickej olympiády kategórie E v odbore zoológia. Zúčastnilo sa ho 21 súťažiacich. Naša žiačka Nella Hricková zo 7.A triedy sa umiestnila na krásnom 3. mieste. Srdečne blahoželáme.
Powered by aSc EduPage