Historia školy Zameranie školy

Zameranie školy

Súčasnoť školy

V súčasnosti má škola 445 žiakov a pôsobí na nej 43 pedagogických pracovníkov.

Škola má 23 tried a 5 oddelení ŠKD. Žiaci majú k dispozícii 22 klasických tried, učebňu fyziky a chémie, 2 učebne informatiky, učebňu matematiky, učebňu výtvarnej výchovy, školské dielne, učebňu pre vyučovanie predmetu vedenie domácnosti, telocvičňu a knižnicu. V areáli školy sa nachádza ihrisko s atletickou dráhou, basketbalové ihrisko, školský pozemok so skleníkom a učebňou pestovateľských prác.

Aj napriek nedostatku finančných prostriedkov sa snažíme budovať kabinety, postupne vyraďovať zastaralú a neefektívnu didaktickú techniku, získavať modernejšie didaktické pomôcky, a tým modernizovať učebný proces.

Vzdelávanie na našej škole

Od roku 1994 sme od 5. ročníka na škole zriadili triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. V rámci učebných plánov sa v týchto triedach vyučuje povinný predmet informatika v 8. a 9. ročníku. Je to jediná škola s týmto zameraním v okrese Snina. Počty žiakov v týchto triedach sa pohybovali za celé obdobie od 24 do 33 žiakov. Žiaci týchto tried sa pravidelne zúčastňujú na matematických súťažiach a olympiádach, kde dosahujú veľmi dobré výsledky.

Od roku 2004 sa od 1. ročníka zriadili triedy s rozšíreným vyučovaním anglického a nemeckého jazyka, čím sme splnili požiadavku našich rodičov.

V špeciálnej triede s poruchami učenia sú zaradení aj telesne postihnutí žiaci, pre ktorých máme vytvorený bezbariérový prístup do školy.

Škola je zapojená  do  projektu  Infovek. Žiaci   majú  bezplatný  prístup  k  internetu, majú možnosť pracovať v záujmových internetových krúžkoch a v rámci nepovinného predmetu Práca s počítačom sa učia pracovať s počítačom v rôznych programovacích jazykoch.

V rámci voľno-časových aktivít majú žiaci možnosť navštevovať záujmové krúžky – matematické, internetové, literárno-dramatické, geografické, prírodopisné, spevácke, výtvarné, tanečné, športové a krúžky cudzích jazykov.

Pri   škole   pracuje   od roku 1997 mimovládna detská organizácia  Fénix, ktorá  sa  zameriava  na voľný čas  našich  žiakov  najmä  počas   víkendov a prázdnin. Organizuje letné  tábory  zamerané na poznávanie histórie nášho regiónu, cykloturistické tábory (Slovensko – Ukrajina - Poľsko), pobytové tábory v Chorvátsku.

Činnosť detskej organizácie Fénix je zameraná aj na rozvoj ľudovej kultúry, predovšetkým na ľudové remeslá - tkáčstvoa hrnčiarstvo, ktorú realizuje formou tvorivých dielní.

Od roku 1997 do roku 2001 pôsobilo pri škole športové stredisko basketbalu a od roku 1998 školské športové stredisko šermu.

Školské športové stredisko  šermu vzniklo 1. septembra 1998  s podporou   Slovenského šermiarskeho zväzu, Mestského úradu Snina, Základnej školy v Snine na Študentskej ulici a Klubu šermu Snina, ktorý pôsobí v našom meste už od roku 1981 a od svojho vzniku sa venuje hlavne výchove mládeže.

Stredisko sa venuje nasledovným disciplínam v šerme:

- šerm fleuretom mladších žiakov a žiačok (13-roční a mladší)

- šerm kordom starších žiakov a žiačok (14 a 15- roční)

- šerm kordom kadetov a kadetiek, juniorov a junioriek (16 až 19- roční)

Do roku 2003 to bolo jediné a prvé stredisko v šerme na Slovensku. Mimo Sniny poskytuje metodickú pomoc aj pre iné kluby a oddiely v rámci Východného Slovenska. Stredisko ako jediné v regióne sústreďuje   školopovinnú mládež a žiakov základných škôl, učilíšť a stredných škôl, vrátane gymnázia v tomto regióne. Žiaci sa pravidelne zúčastňujú slovenských i medzinárodných turnajov a majstrovstiev v šerme, kde získavajú popredné miesta.

Niečo o našich projektoch

Škola je zapojená do projektu INFOVEK a projektu ŠKOLA PODPORUJÚCA ZDRAVIE, na ktorých sa priebežne pracuje a zapájame sa do aktivít vyplývajúcich z týchto projektov.

V roku 2000 bolo v areáli školy vybudované basketbalové ihrisko z prostriedkov PHARE.

V   roku   2004    sme   v   spolupráci   s   mestom   vypracovali  projekt na rekonštrukciu školy pod názvom KALOKAGATIA  21. storočia. Projekt zo štrukturálnych fondov EÚ bol schválený a v školskom roku 2006/07 realizovaný.