Informácie Štatút

9. Olachová Alexandra 8. B

10. Šiňorová Sofia 9. A

ÚLOHY ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY

1. Načúvanie žiakom, získavanie ich názorov.

2. Prezentovanie názorov žiakov vedeniu a pedagógom.

3. Konzultácie a rady novým žiakom (napr. prvákom).

4. Prispievať k rozvoju školy vlastnými nápadmi.

5. Sprostredkovať informácie medzi žiakmi a vedením.

6. Priama podpora žiakom, ktorí ju potrebujú.

7. Vytváranie príležitostí na neformálne vzdelávanie.

8. Vytváranie pozitívnej atmosféry na škole.

9. Podpora demokracie v škole.

10. Prepájanie školského života so širšou komunitou (okolie školy, mesto, obec).

11. Boj proti šikanovaniu v škole.

12. Zaoberať sa sociálnymi problémami žiakov.

13. Podporovať dobré vzťahy "učiteľ - žiak".

14. Pomoc pri vylepšovaní školského prostredia (budova, okolie, triedy).

15. Zvyšovanie kvality podmienok pre vzdelávanie.

16. Vzbudenie záujmu žiakov o "veľké" témy (diskriminácia, rasizmus, demokracia, občianstvo, aktívna participácia, voľby, ľudské práva, zdravý životný štýl, šport, drogy, šikanovanie, chudoba, budúcnosť, rodová rovnosť a pod.).

17. Vytváranie skutočného partnerstva s vedením, personálom a rodičmi v riadení školy.

18. Prezentovať a podporovať práva, povinnosti, potreby a záujmy žiakov.

19. Propagovať a podporovať dobrovoľnícke aktivity v oblasti vzdelávania, charity, kultúry, zábavných aktivít, verejných aktivít (okrúhle stoly, debaty, diskusie, kluby, koncerty, výstavy, prezentácie, športové aktivity, exkurzie, výlety, pikniky a pod.).

20. Aktívna spolupráca s organizáciami, ktoré sa venujú práci s mládežou.

NAČO NÁM JE ŽIACKA ŠKOLSKÁ RADA (ŽŠR)?

Žiacka školská rada je skvelá možnosť pre žiakov, ovplyvňovať život na škole a organizáciu školy. Založenie a fungovanie Žiackej školskej rady dokonca upravuje zákon.

Žiacku školskú radu tvoria šikovní žiaci, ktorí majú prehľad o tom, čo by ich spolužiaci chceli a potrebovali v škole, či už počas vyučovania alebo mimo neho.

Žiacka školská rada - to sú žiaci pre žiakov. Je to váš "žiacky parlament". Vaša organizácia, ktorá posúva váš hlas, váš názor, váš návrh k vedeniu školy.

Veľakrát my učitelia zachytíme jedným uchom nespokojné pripomienky alebo skvelé nápady z vašich radov. Lenže odznejú len tak na chodbe alebo na zastávke autobusu. Hovorte o nich nahlas na stretnutiach Žiackej školskej rady.

Pozor!!!!! Žiacka školská rada zastupuje žiakov v diskusii s vedením školy. Bohužiaľ, niekedy požiadavky žiakov nie sú uskutočniteľné, lebo sú v rozpore s tým, čo je úlohou školy, a preto im vedenie školy nemôže vyhovieť. Inokedy sa to nedá z finančných alebo organizačných dôvodov.

Ale nevzdávajte to! Vaša fantázia má určite mnohé rezervy a vy máte určite nápady, ako školy a život na nej vylepšiť.

Zápisnica z ustanovenia školského parlamentu.pdf